W dniu 25 czerwca br. odbyło się spotkanie wszystkich Związków Zawodowych działających w oświacie z Panią Anna Korfel Jasińską – Prezydentem Miasta Krakowa ds. edukacji, Panią Ewą Całus – Dyrektorem Wydziału Edukacji UM Krakowa oraz Panią Beata Tracką Samborską – Dyrektorem Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentowany był przez Arkadiusza Boronia – Prezesa Okręgu Małopolskiego ZNP, Tomasza Wilczyńskiego – Wiceprezesa Zarządu Okręgu Małopolskiego i Prezesa Oddziału ZNP Kraków – Śródmieście, Jadwigę Cieplińsą – Puchałę – Wiceprezesa Zarządu Oddziału ZNP Kraków – Śródmieście, Anitę Topór – Mądry – Prezesa Oddziału ZNP Kraków – Krowodrza, Roberta Langa – Prezesa Oddziału ZNP Kraków – Nowa Huta oraz Witolda Woźniaka – Prezesa Oddziału ZNP Kraków Podgórze.

Podczas spotkania podsumowano podjęte działania na rzecz oświaty w bieżącym roku szkolnym. Znaczną część spotkania dotyczyły kwestie funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w trakcie pandemii, a także problemów jakim musieli sprostać dyrektorzy oraz nauczyciele podczas zdalnego nauczania. Zwrócono uwagę na kwestię wynagrodzeń dla nauczycieli i pracowników administracji szkolnej, która w znacznej większości krakowskich placówek przebiegała prawidłowo. Strona miejska została poinformowana o podjętych interwencjach związkowych w przypadku kilku placówek, w których dyrektorzy nie chcieli wypłacić pracownikom należnych składników wynagrodzeń.

Z inicjatywy związku zwrócono uwagę na następujące tematy oraz przygotowanie szkół i placówek do funkcjonowania nowym roku szkolnym:

• Konieczność przeprowadzenia testów na Koronawirusa dla nauczycieli i szkolnej administracji wracających do szkół;
  • Ujednolicenie platformy edukacyjnej (bezpiecznej) w przypadku konieczności zdalnego nauczania w nowym roku szkolnym. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, iż Wydział Edukacji wzorem Warszawskim prowadzi rozmowy z Microsoftem dotyczące wprowadzenia w krakowskich szkołach bezpiecznej platformy Teams doposażonej w dodatkowe pakiety edukacyjne oraz e-podręczniki;
  • Frekwencja na zajęciach w szkołach i placówkach oświatowych w okresie od 25 maja  – 10 czerwca br. Zwrócono uwagę, że blisko połowę wyniosła różnica między ilością dzieci zadeklarowanych a realnie uczęszczających na zajęcia oraz poniesione koszty z tytułu konieczności zabezpieczenia placówek w środki ochrony indywidualnej w związku z  otwarciem szkół i przedszkoli;
  • Dyżury przedszkoli w okresie wakacyjnym;
  • Podjęto temat powrotu do rozmów w kwestii Układu Zbiorowego dla pracowników AiO.