Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Zwracam się z prośbą o wyrażenie stanowiska w sprawie przekazania środków pieniężnych przeznaczonych wcześniej na cele dofinansowania odwołanego wyjazdu szkoleniowego aktywu związkowego na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w związku z  trwającą epidemią koronawirusa.

Rozwój epidemii w naszym kraju stawia nas przed faktem podejmowania zdecydowanych działań oraz decyzji tu i teraz. Z apeli kierownictwa szpitala wynika, że placówka boryka się z niedoborem podstawowych środków higienicznych oraz specjalistycznej aparatury niezbędnej do walki z epidemią.

Chciałbym nadmienić, że Związek w swej długiej historii zawsze w tak trudnych sytuacjach w naszym kraju, stawał na wysokości zadania. Najlepszym przykładem była postawa naszej organizacji gdy w latach 1918 /20 miała miejsce pandemia grypy hiszpanki. Wówczas mimo, to różnych innych ważnych spraw, łącznie z trwającą wojną o niepodległość oraz zubożeniem społeczeństwa Związek znalazł środki aby zapobiegać epidemii. Dziś sto lat później, będąc w znacznie lepszej sytuacji politycznej i społecznej jest wręcz naszym obowiązkiem, a  nawet powołaniem abyśmy jako związkowcy i nauczyciele nieśli pomoc Polakom poprzez zaangażowanie się w walkę z tą epidemią. Najlepszym z możliwych sposobów jest wsparcie finansowe naszej służby zdrowia aby mogła nadal nieść pomoc najbardziej tego potrzebującym obywatelom i zahamowała epidemię, która zagraża także funkcjonowaniu naszego Związku oraz edukacji.

Biorąc pod uwagę, że w dłuższej perspektywie i tak nie będziemy mogli zrealizować szkolenia jest to najlepszy sposób spożytkowania tych środków dla dobra społeczeństwa, co również wpłynie na pozytywny obraz naszej organizacji i pokaże jej obywatelski charakter.

Równocześnie Oddział ZNP Kraków – Śródmieście zwróci się z apelem do innych Oddziałów Związku o kontynuację akcji wspierającej.

Z koleżeńskim pozdrowieniem,

Tomasz Wilczyński

Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego

Kraków – Śródmieście

Poniżej zamieszczamy apel kierownictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
„Przyłącz się do akcji UJ dla Szpitala!”