5 grudnia br Oddział ZNP Kraków Śródmieście uczcił 150 rocznicę urodzin swojego honorowego członka Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 9/30 przedstawiciele Akademii Młodego Związkowca ZNP złożyli kwiaty w Krypcie na Wawelu, a następnie wspólnie z Radą Szkolnictwa Wyższego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie obchodziliśmy tę doniosłą uroczystość w uczelni którą  20 października 1919 roku Naczelnik Państwa Polskiego – Józef Piłsudski uroczyście otworzył. W trakcie uroczystości, uczestnicy wysłuchali wykładów dr Adama Rysia „Józef Piłsudski i jego związki z Krakowem i Akademią Górniczą w Krakowie” oraz dr Piotra Wierzbickiego „Józef Piłsudski a Związek Nauczycielstwa Polskiego”, a także otrzymali medale pamiątkowe. Następnie uczestnicy przeszli w pochodzie na parter budynku gdzie przed tablicą pamiątkową zostały złożone kwiaty. Kończąc uroczystości została odsłonięta wystawa złożona z archiwalnych dokumentów, świadczących o związkach Józefa Piłsudskiego ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

bmd

bdr